ТОП новини


В УПЦ відзначили пам’ять блаженного Оскольда – Великого князя київського (Миколая у хрещенні)

З благословення Блаженнійшого Володимира, Митрополита Київського і всієї України, Предстеятеля Української Православної Церкви 15 липня 2013, на свято Покладання Ризи Божої Матері у Влахерні, у Києві в Національній парламентській бібліотеці України відбувся науковий круглий стіл, присвячений Дню пам'яті блаженного Великого київського князя-християнина Оскольда. Організаторами заходу виступили Уповноважений Української Православної Церкви з питань вищої освіти і науки, духовно-навчально-науковий комплекс УПЦ та МОН України «Ужгородська українська богословська академія імені святих Кирила і Мефодія – Карпатський університет імені Августина Волошина», Національна парламентська бібліотека України, Міжнародна академія богословських наук, Київська міська «Просвіта» та Товариство пам'яті князя Оскольда (м. Київ).

У науковому круглому столі взяли участь науковці, церковні, культурні та громадські діячі. Зокрема, були присутні представники від Ужгородської української богословської академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатський університет імені Августина Волошина УПЦ та МОН України, Київського національного університету імені Тарса Шевченка, Інституту історії України НАН України, Інституту археології України НАН України, Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, Національної академії мистецтв України, Київської православної богословської академії УПЦ КП, Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С.Грушевського НАН України, Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т. Рильського НАН України, Національної парламентської бібліотеки України, Міжнародної академії богословських наук, Голосіївської районної державної адміністрації у м. Києві, Товариства па'мяті князя Оскольда (м. Київ), Київської «Просвіти» тощо.

Відкрив засідання наукового круглого столу заступник Уповноваженого Української Православної Церкви з питань вищої освіти і науки, проректор Ужгородської української богословської академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатського університету імені Августина Волошина УПЦ та МОН України, віце-президент Міжнародної академії богословських наук, професор архімандрит Гавриїл (Кризина), який передав учасникам заходу благословення від Предстоятеля УПЦ, Блаженнійшого Митрополита Володимира на проведення заходу з нагоди Дня пам'яті блаженного Великого князя київського Оскольда (Миколая у хрещенні), а також розповів, що Блаженнійший Митрополит Володимир щиро вболіває за відродження традиції вшанування цього першого київського князя-християнина і мученика за віру Христову.
Окреме слово вітання учасникам круглого столу, архімандрит Гавриїл передав і від Уповноваженого Української Православної Церкви з питань вищої освіти і науки, ректора Ужгородської української богословської академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатського університету імені Августина Волошина, президента Міжнародної академії богословських наук, професора архімандрита Віктора (Бедь), який із-за хвороби не зміг безпосередньо прийняти участь в даному науковому заході, хоча і був одним із ініціаторів його проведення. На переконання архімандрита Віктора (Бедь), переданих у своєму вітанні, «блаженний Великий князь київський Оскольд (Миколай у хрещенні), що походив із правлячої династії київських князів Кия, є надзвичайно виданою особистістю в історії Українського державотворення та Церковного будівництва, святе ім'я якого не заслужено було забуто (затерто) в історії з ідеологічних причин. Слід пам'ятати, що після прийняття Оскольдом християнства, з його княжої волі та благословення Святішого Фотія, Патріарха Константинопольського у 862 (3) році було засновано Київську Митрополію, 1150-річчя якої ми відсвяткували минулого року. Митрополію – спадкоємницею якої на сьогодні є Українська Православна Церква. Тепер, з волі Господа Бога, коли Україна відновила сою тисячолітню державність, а Українська Православна Церква відродила свій первинний канонічно-правовий статус незалежності в управлінні з широкими правами автономії ім'я блаженного князя-християнина Оскольда-Миколая заслужено повинно бути повернуто до сонму українських святих та до алеї історичної слави видатних державних і церковних діячів українського народу».

Від так, як наголосив представник Уповноваженого УПЦ з питань вищої освіти і науки, слова «відродження» та «традиція» у цьому питанні є ключовими. «Ми не повинні вигадувати щось нове, але маємо відроджувати ті наші церковні традиції, які були втрачені», - відзначив архім. Гавриїл. За його словами, давньоруські літописи (зокрема Іоакіміський літопис) вже на початку ХІ ст. називали князя Оскольда блаженним та мучеником, а його пам'ять до «революції» 1917 р. щорічно відзначалася Православною Церквою саме 15 липня, на свято Покладання Ризи Божої Матері у Влахерні, яке безпосередньо пов'язане з походом київського князя Оскольда на Константинополь і його наверненням до християнства через чудо саме із Влахернською Ризою Божої Матері. Тому саме у цей день до більшовицько-комуністичного перевороту в Санкт-Петербурзі 1917 року, представники Православної Церкви щорічно у Києві здійснювали до Оскольдової могили урочисті хресні ходи за участі єпископату, духовенства і пастви і служили там молебні та панахиди за першого київського князя-християнина і мученика за віру Христову блаженного Оскольда-Миколая. Тож проведення, починаючи з 2010 р., таких заходів з ініціативи УПЦ саме 15 липня стає вже усталеною практикою та проявом відродження забутої церковної та історичної традиції духовного життя українського народу.

За словами представника УУБА-КаУ УПЦ, сьогодні мова має більше йти не стільки про нову канонізацію князя-мученика Оскольда-Миколая, скільки про відновлення традиції його церковного пошанування як блаженного і мученика, про що ми довідуємось з історичних джерел, і яку згодом було забуто і втрачено. Тож архімандрит Гавриїл висловив сподівання, що така традиція таки буде відроджена в Україні, і князь Оскольд вшановуватиметься всіма православними українцями як блаженний мученик за православну віру Христову.

По тому виступив співголова «Товариства па'мяті князя Оскольда» Сергій Шумило, який розповів про етапи становлення християнства на Русі, починаючи від князя Оскольда і закінчуючи торжеством віри за св. князя Володимира, який остаточно утвердив християнство на Русі на державному рівні. За словами Сергія Шумило, процес християнізації Русі неможливо вмістити чи обмежити в одну дату, в один рік і тим паче день. «Це був довготривалий процес, який тривав понад століття. Розпочався він зі знайомства русів під проводом Оскольда із силою християнства під стінами Констянтинополя в 860 році, продовжився за часів його наступників – князів Ігоря, св. Ольги та Ярополка, і завершився за св. Володимира у вигляді офіційного Хрещення Русі. Тож Оскольда справедливо можна вважати «предтечею» Хрещення Русі, адже без початку за часів його правління християнізації Русі могло б не статись і подальшого поширення та утвердження християнства за св. Ольги і св. Володимира», - переконаний дослідник. За його словами, досить символічним є той факт, що за давньою київською церковною традицією пам'ять князя Оскольда вшановується 15 липня, потім вшановується 24 липня па'мять святої блаженної княгині Ольги і вже після цього 28 липня вшановується па'мять святого князя Володимира Київського. «Таким чином вибудовується певна церковно-історична ієрархія, відповідно до етапів становлення християнства на Русі», - каже Сергій Шумило.
В ході наукового круглого столу також виступили й інші науковці, культурні та громадські діячі.

Так народний художник України, академік Національної академії мистецтв України та професор Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва Володимир Прядка презентував присутнім намальовану ним велику картину, присвячену хрещенню Оскольда, а також макет розробленого ним пам'ятника первопросвітителю Русі князю-мученику Оскольду, який він пропонує встановити у Києві навпроти станції метро «Арсенальна».

Доктор філософських наук, академік Академії наук вищої школи України, професор Українського Вільного Університету в Мюнхені та провідний науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАН України Дмитро Степовик озвучив пропозицію ініціювати перейменування однієї з вулиць Києва на честь князя Оскольда. А доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка Тетяна Воропаєва розповіла про підготовку на базі університету наукового збірника, присвяченого християнізації Русі за часів князя Оскольда. Прозвучали й інші виступи та повідомлення.

Після активного обговорення, учасники наукового круглого столу наголосили, що у 2015 році сповнюється 1155 років від часу походу на Константинополь у 860 році блаженного Великого князя київського Оскольда (Миколая у хрещенні) із правлячої династії київських князів Кия, прийняття ним у той період християнства та ініціювання створення у 862 (3) році Київської Митрополії. Тому вирішено ініціювати проведення консультацій та роботу з підготовки щодо відзначення цього історичного ювілею у 2015 році на церковному та державному рівні.

Прес-служба УУБА-КаУ

 

uuba adv 2020

koledzh uuba 2020

vydavnyctvo copy

Публікації

  • 1
  • 2
  • 3
Зовсім архієреї. Як скомпрометувати верхівку РПЦ земними багатствами

Зовсім архієреї. Як скомпрометувати верхівку РПЦ земними багатствами

Порівнявши себе з пророком, очільник РПЦ патріарх Кирило закликав паству не вірити власним очам і вухам, якщо ...

“Перша незалежність”. 30 років тому була ухвалена Декларація про державний суверенітет України. СПОГАДИ, ОЦІНКИ

“Перша незалежність”. 30 років тому була ухвалена Декларація про державний суверенітет України. СПОГАДИ, ОЦІНКИ

30 років тому, 16 липня 1990 року, Верховна Рада УРСР конституційною більшістю народних депутатів – 355 “...

Україну поділять на "зони" з 1 вересня: у Раді розповіли, яким буде навчальний процес

Україну поділять на "зони" з 1 вересня: у Раді розповіли, яким буде навчальний процес

З початком навчального року, 1 вересня, Україну умовно розділять на зони: "зелену", "жовту", "помаранчеву" і "...

Уряд встановив штрафи за відсутність масок та проведення масових релігійних заходів

Уряд встановив штрафи за відсутність масок та проведення масових релігійних заходів

Уряд посилить контроль за дотриманням карантинних обмежень. Про це 25 червня 2020 року,  відкри...

Варфоломій заявив, що шокований заявами Ердогана про Святу Софію

Варфоломій заявив, що шокований заявами Ердогана про Святу Софію

Вселенський патріарх Варфоломій сказав, що шокований заявами президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана про&...

Митрополит Епіфаній відвідав у Борисполі відкриття першого в Україні пам’ятника авторові Національного Гімну Павлу Чубинському

Митрополит Епіфаній відвідав у Борисполі відкриття першого в Україні пам’ятника авторові Національного Гімну Павлу Чубинському

Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній 26 червня 2020 року відвідав місто Бориспіль Київсь...

Зниклі з соборів Києва скарби знайшлися у фондах московського музею (фото)

Зниклі з соборів Києва скарби знайшлися у фондах московського музею (фото)

Це 57 дорогоцінних предметів – церковних речей з ризниць Софійського та Успенського соборів Києва, виготовлені...

ПЦУ прокоментувала справу проти Порошенка через «розпалювання міжрелігійної ворожнечі»

ПЦУ прокоментувала справу проти Порошенка через «розпалювання міжрелігійної ворожнечі»

У Київській митрополії Української православної церкви (ПЦУ) у п’ятницю поширили заяву після по...

Заборонені весілля, закриті садочки та ресторани: на Закарпатті посилюють карантин

Заборонені весілля, закриті садочки та ресторани: на Закарпатті посилюють карантин

Відповідне рішення прийняла обласна регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайни...

Уряд скасовує ДПА для випускників, які не планують вступати до вишів

Уряд скасовує ДПА для випускників, які не планують вступати до вишів

Голова комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак заявив, що готуються відповідні зміни до за...

Про автокефалію для Української Церкви домовлялись у Стамбулі ще 100 років тому – генконсул

Про автокефалію для Української Церкви домовлялись у Стамбулі ще 100 років тому – генконсул

Століття тому у 1920 році дипломат і громадський діяч Володимир Мурський, працюючи у Стамбулі, активно спілкув...

МОН опублікувало Дорожню карту впровадження Державного стандарту базової освіти

МОН опублікувало Дорожню карту впровадження Державного стандарту базової освіти

Відповідно до нього, новий стандарт планують подати уряду на затвердження у серпні.

Відео дня