ТОП новини


Юдина зрада, Голгофа та Великдень України

middle 13609b34c1b43c9a1f182446164ae024Україна пройшла Великий піст і святкує Великдень. Чи може для окремої країни існувати свій Гетсиманський сад? Своя Хресна дорога? Свій Великдень? І якщо відповідь ствердна, то що Україна проходить зараз?
Чим особливий був цей піст і чим особливий нинішній Великдень? Чи знаходите ви у Євангелії паралелі з тим, що відбувається в Україні та з Україною? Ми запитали про це у наших відомих священнослужителів і пропонуємо їхні відповіді.

ЩОДО УКРАЇНИ Я Б ОБРАВ ОБРАЗИ ЮДИНОЇ ЗРАДИ ТА САМОТНОСТІ ХРИСТА В ГЕТСИМАНСЬКОМУ САДУ

12Петро Зуєв, клірик Київської єпархії УПЦ, співробітник Фонду пам'яті Митрополита Володимира:

- Ми живемо у непрості часи. Ми звикли жити у ситуації «стабільності», коли війну можна побачити лише на телеекрані. А сьогодні війна прийшла у наш власний дім, у нашу країну. Тому цей Великдень для нас особливий. Ми довго жили так, ніби наш світ - це нічийна зона. Але війна нагадала нам слова апостола Іоана: світ лежить у злі. Будь-яка війна - це насамперед війна проти Бога. Будь-яка війна - це нехтування Божими заповідями, це вбивства, розбій, грабіжництво, насильство... Та особливий цинізм цієї війни - у тому, що вона ведеться між двома православними народами. Ми полюбляємо говорити про вищість східної містичної традиції, про особливу роль «соборності» в нашому житті. Та про яку «соборність» може йти мова, якщо християни стріляють одне в одного, якщо християни крадуть і гвалтують?

Багато хто каже, що Україна проходить нині свій Хресний шлях і переживає власну Голгофу. На мою думку, порівняння такого роду є дещо ризикованим. Та якщо все-таки використовувати євангельські образи Страсного тижня, я б обрав образи Юдиної зради та самотності Христа в Гетсиманському саду.

Як стверджують ідеологи Кремля, Росія - це особлива східно-християнська цивілізація, а її нинішня влада захищає християнські цінності. На жаль, якщо Росія і була колись вірною Христові, то «колективний Путін» - це сучасний Юда. Зберігаючи вірність зовнішній формі християнства, «колективний Путін» зрікається самого змісту християнства.

Інакше як зрадою важко назвати і сучасну політику Росії стосовно України. Підписавши у 1994 році Будапештський меморандум, РФ разом зі США та Великою Британією гарантувала територіальну цілісність і політичну незалежність України. Більше того, Україну і Росію здавна пов'язували спільні церковні та культурні традиції.

І що ж ми бачимо сьогодні? Сучасна українська політика Кремля - це справжня зрада християнського народу України. Кремль намагається довести Західному світу, що Росію не можна позбавити статусу світового геополітичного гравця. Проте «колективний Путін» не намагається досягти своєї мети за допомогою ефективної економіки, дипломатії чи навіть гонки озброєнь. Для вирішення своїх геополітичних завдань Кремль використовує сьогодні такі цілком аморальні засоби як порушення суверенітету, анексія, ведення гібридної війни, терористично-диверсійні акції тощо.

Україні надають фінансову, дипломатичну та політичну допомогу. Але у воєнному відношенні ми залишилися наодинці з путінською воєнною машиною. Захід каже нам, що ми повинні самостійно захищатися від агресора. І це цілком логічно, оскільки Україна не є членом НАТО. Проте я впевнений, що пасивно-прагматична позиція Європи стосовно українського питання змусить багатьох громадян України переглянути свої недавні погляди. Ми повинні вистояти, вистраждати свою незалежність самостійно. А вистоявши, зміцнивши свою державність - звільнитися від комплексів культурної і політичної неповноцінності і почати вибудовувати свої стосунки з Європою на тверезих, прагматичних засадах.

«Місія України не вичерпується роллю буферної зони поміж сходом і заходом, - стверджував в одній зі своїх програмних статей митрополит Володимир. - Україна - це самодостатній соціокультурний простір, перед яким стоїть завдання набуття власної внутрішньої цілісності через синтез спадщини сходу і заходу». Зберігаючи вірність цьому духовному заповіту Блаженнішого, ми маємо сьогодні, у ситуації глибокої кризи української державності, спиратися на власні сили і прагнути створення сильної конкурентоспроможної культури та державності.

ГОСПОДЬ БАЧИТЬ ЛЮБОВ ДОБРОВОЛЬЦІВ, ВОЛОНТЕРІВ ТА ПАСТВИ, І ВЕДЕ НАС ДО ПЕРЕМОГИ

9 copyЄвстратій (Зоря), глава інформаційного управління Київської патріархії, архієпископ УПЦ КП:

- Кожен раз, коли ми читаємо Євангельські слова, ми знаходимо та чуємо саме те, що особливо торкається нашого серця саме зараз. Мені здається, що саме перед цим Великоднем таким моментом є очевидна несправедливість страждань Спасителя, який ніякого зла не вчинив, який сам був безгрішний, проповідував правду, але від людей, яких він прийшов спасти, зазнав наруги та смерті. І повертаючись у день сьогоднішній, ми запитуємо себе: чому зло має таку силу? Чому так важко відстоювати правду і боротися за істину? І бачачи тимчасове торжество зла, ми можемо впадати і в сумніви, і у відчай, і думати, що зло перемогло, порятунку від зла нема. Але Воскресіння показує, що зло ніколи не може перемогти остаточно. Якщо воно тимчасово торжествує, то це на короткий час. Бо остаточна перемога на боці правди, добра та Бога.

Проживаючи нинішні події: агресію, війну на Сході, окупацію Криму, ми до всього повинні підходити з Євангельськими мірками, розуміючи, що частина випробувань дана нам за наші гріхи. Тому що Христос був безгрішний, але страждав, бо взяв на себе гріх людства. Але ми, кожен з нас, є грішним, і в сукупності - як спільнота людей - ми маємо гріхи. Наша непримиренність, озлоблення, небажання поступитися одне одному - частково плата за наші гріхи, тож Бог попускає випробування. Але частково страждання наші несправедливі, бо ми як народ нікому не бажали зла. Ми як народ завжди виявляли миролюбність та відкритість до порозуміння, дружніх відносин з усіма, і в першу чергу, сусідніми країнами.

Те, що ми відмовилися від ядерної зброї, потужного захисту - один із доказів нашої миролюбності. Але проти нашого народу вчинено агресію. Це несправедлива війна і несправедливі страждання, вони з одного боку є тяжким випробуванням. З іншого боку, ми знаємо, що якщо пройдемо ці випробування, не занепадаючи духом, не впадаючи у відчай, а з надією на Бога, і з любов'ю в серці, - вийдемо як народ переможцем. З любов'ю до Батьківщини, до ближніх, одне до одного. Ця велика любов живе у добровольцях, які йдуть захищати країну. Ця любов діє у всенародній підтримці волонтерів, благодійників. Велика любов - у допомозі переселенцям. Цю любов бачить Господь. Рано чи пізно Господь дасть перемогу. І після всіх цих страждань Україна воскресне до нового життя, а мир та злагода запанують у нашому домі.

УКРАЇНА ПРОХОДИТЬ СВОЮ ГОЛГОФУ

10Костянтин Холодов, один із найвідоміших в Україні священників-капеланів (УПЦ КП):

- Цей піст є для українського народу певною покутою. Ми втрачаємо стільки людей, державних ресурсів, моральних сил, щоб відновити Христову правду. 23 роки ми правду називали неправдою, а неправду - правдою. Зараз особливий момент у нашому житті. Люди стоять перед вибором: або робимо по совісті, або як звикли. Торішній і цьогорічний Великий піст запам'яталися тим, що ми почали називати речі своїми іменами. Нема альтернативних, інших думок, все стає ясним, чорне - чорним, біле - білим.

Які Євангельскі сюжети приходять мені в голову? Коли Христос прийшов у Віфанію та підійшов до неплідного дерева, він не казав, що це добре дерево, мовляв, зелене та красиве, хоч і не дає плодів.

Він сказав, що воно не потрібне мені, бо дерева, яке не дає плодів, не має бути. 23 роки ми не давали плодів. Все грабувалося, на все закривали очі. Ми це покутуємо. І сьогодні перед нами вибір. Або ми дамо плоди дітям та онукам - тоді ми будемо родючою маслиною, а якщо ні, то зав'янемо.

І поступ до цього є, ми стали ближчими до Господа. Ще два роки тому люди жили своїм окремішнім життям, не цікавилися проблемами інших. А зараз масово допомагають одне одному. Коли таке було в історії України? Відродилася толока, коли громада піклується одне про одного. Коли всі, хто чим може, помагає армії. Діаспора, українці всіх країн ототожнюють себе с нами. Є люди, які допомагають вдовам загиблих в АТО. Ми на правильному шляху, ми вже починаємо давати плоди. І це пов'язане із нашим каяттям.

Сьогодні скептики й атеїсти, особливо з фронту, з лінії розмежування приходять до церкви. Армія стала христолюбива. Вона сповідається та причащається, вона кладе життя за інших. До речі, незабаром буде створено школу капеланів.

Господь нагородив кожну людину правом на гідне життя. Ми починали Майдан, обстоюючи його. Господь дав шанс українцям вибрати: чи бути вільним, чи йти в ярмо. І цей вибір відстоюватимуть з такими випробуваннями.

Зараз ми проходимо Голгофу, випробування, муки - тілесні, духовні. Ще якійсь час так буде. Але незабаром ми прийдемо до перемоги. Відходить безбожницьке вчення «русміру», яке твердить, що є інші царства, окрім Небесного. Наші вороги хотіли створити таке собі царство - «русмір», яке б допомагало, за їхніми уявленнями, входити в Небесне царство. Але це суперечить Євангелію та канонам.

Пам'ятаєте, як на Великдень вітали одне одного січові стрільці? «Христос Воскрес - воскресне Україна!».

ЦЬОГОРІЧНИЙ ВЕЛИКДЕНЬ ПОВИНЕН СТАТИ ДОРОГОВКАЗОМ НА МАЙБУТНЄ

11Віктор Бедь, архімандрит, ректор Карпатського університету імені А. Волошина, голова Всеукраїнського братства «За єдину Українську Церкву», клірик Елладської церкви:

- Великдень 2015 року наповнений величним і містичним змістом для кожного українця і України в цілому. Ми довели собі й усьому світу, що ми є великий і Богом даний народ, який не буде терпіти над собою наругу зневаги, який через горнило Революції Гідності іде шляхом подальшого очищення у вірі і любові до правди. Ми сьогодні через благословення Боже, згуртувались національно і духовно, як ніколи. А нетлінні цінності у стремлінні до волі, захисту своєї земної Вітчизни - України, життя і честі самих себе, своїх рідних і близьких ми поставили вище меркантильних та минущих матеріальних інтересів, відкинувши облуду відродженого зла людиноненависницької і ординсько-імперської політики московсько-путінских окупантів - носіїв так званого «лжерусского міра».

Ми згадали славетне минуле наших прабатьків і забуту історію нашого державотворення Скіфії-Русі-України, і нехай ще не до кінця, але ж зрозуміли - що тільки у єдності всього українського народу ми є непереможною силою і самодостатньою нацією, як це вже було у нашій минулості. До тих пір, поки українці тримались своєї єдності - національної, державної і духовної - ми були неперевершеними. Коли ж дозволили себе розділити територіально і за різними церковними юрисдикціями, нас перетворили на кріпаків і безправних рабів, посіявши поміж нас розбрат і розділення, позбавивши нас права на свою історію, мову, культуру, державність та Церкву. І такий ганебний шлях ми пройшли у своїй історії. Тож Великдень 2015 року повинен стати не тільки черговим святкуванням і символом перемоги життя над смертю та добра над злом, але і дороговказом до подальшого і непохитного утвердження нашої Української державності, національної та духовної єдності, єдиної Української Церкви. Бо без утвердження саме цих доленосних цінностей, майбутнього не матимемо.

Олена Мігачова, Київ.

 

 

ffhУБА реклама 16 copy copy copy

vydavnyctvo copy

Публікації

  • 1
  • 2
  • 3
У школах призупинено викладання курсу “Основи сім’ї”, що базується на релігійних переконаннях

У школах призупинено викладання курсу “Основи сім’ї”, що базується на релігійних переконаннях

Міністерство освіти призупинило викладання освітнього комплексу “Основи сім’ї” у закладах середньої осв...

Громадська рада при МОЗ впроваджуватиме медичне капеланство в Україні

Громадська рада при МОЗ впроваджуватиме медичне капеланство в Україні

В Україні взялися до впровадження медичного капеланства.

БОРОДЯНСЬКИЙ ЗНОВУ ПІДТВЕРДИВ, ЩО УПЦ МП У СВОЇЙ НАЗВІ МАЄ ВКАЗАТИ ПРИНАЛЕЖНІСТЬ ДО РОСІЇ

БОРОДЯНСЬКИЙ ЗНОВУ ПІДТВЕРДИВ, ЩО УПЦ МП У СВОЇЙ НАЗВІ МАЄ ВКАЗАТИ ПРИНАЛЕЖНІСТЬ ДО РОСІЇ

Держава не втручається у справи Церкви, але закон про перейменування Української Православної Церкви Московс...

12 листопада (31 жовтня) 1803 р. у неволі на Соловках помер святий праведний Петро Калнишевський — Гетьман України

12 листопада (31 жовтня) 1803 р. у неволі на Соловках помер святий праведний Петро Калнишевський — Гетьман України

ПЕТРО КАЛНИШЕВСЬКИЙ - ОСТАННІЙ ОТАМАН ЗАПОРІЗЬКОЇ СІЧІ, ЩО 26 РОКІВ ПРОВІВ У РОСІЙСЬКІЙ В'ЯЗНИЦІ.

Кремль перетворив світове Православ’я на поле бою – аналітика EUvsDisinfo

Кремль перетворив світове Православ’я на поле бою – аналітика EUvsDisinfo

Кремлівська пропаганда активно використовує тему релігії у протистоянні із Заходом та особливо – у гібридном...

Забутий ювілей. 400-ліття «Граматики» українського вченого Мелетія Смотрицького

Забутий ювілей. 400-ліття «Граматики» українського вченого Мелетія Смотрицького

Те, що культурна політика нашої влади (як теперішньої, так, зрештою, й попередньої) не викликає, м’яко кажучи,...

В Ужгороді відбулося організаційне засідання Комісії із збереження національної пам’яті Закарпаття

В Ужгороді відбулося організаційне засідання Комісії із збереження національної пам’яті Закарпаття

11 вересня 2019 року, за ініціативою Закарпатського обласного товариства борців за незалежність України в ХХ с...

Україна вшановує роковини депортації західних українців (відео)

Україна вшановує роковини депортації західних українців (відео)

У 1944–1951 роках близько 700 тисяч українців були позбавлені своїх домівок.

ЇХ ВИСЕЛИЛИ У СТЕПИ: ЯК ЗГАДУЮТЬ ДЕПОРТАЦІЮ ЗАХІДНИХ УКРАЇНЦІВ СВІДКИ ЗЛОЧИНІВ КОМУНІСТИЧНОГО РЕЖИМУ

ЇХ ВИСЕЛИЛИ У СТЕПИ: ЯК ЗГАДУЮТЬ ДЕПОРТАЦІЮ ЗАХІДНИХ УКРАЇНЦІВ СВІДКИ ЗЛОЧИНІВ КОМУНІСТИЧНОГО РЕЖИМУ

  В Україні вперше на державному рівні вшановують роковини цих подій.   75-ті рок...

Повторне ЗНО у магістратуру відбудеться 5 листопада

Повторне ЗНО у магістратуру відбудеться 5 листопада

05 листопада 2019 року відбудеться спеціально організована сесія єдиного вступного іспиту з іноземних мов для ...

Вступ-2020: у МОН назвали ТОП-10 новацій проєкту Умов прийому до вишів

Вступ-2020: у МОН назвали ТОП-10 новацій проєкту Умов прийому до вишів

Мінімальні зміни в строках вступної кампанії, більша увага до вступників з особливими освітніми потребами, пош...

До освітнього парламентського комітету ввійшли 12 депутатів

До освітнього парламентського комітету ввійшли 12 депутатів

Членами Комітету з питань освіти, науки та інновацій у парламенті ІХ скликання стали 12 народних депутатів. Ві...

Відео дня